Bilim 12 TEMMUZ 2018 / 11:35

Progress 70, uzay istasyonuna rekor sürede ulaştı

Rus yapımı Progress 70, 3 saat 40 dakikada teslimat gerçekleştirerek Uluslararası Uzay İstasyonu'na tüm zamanların en hızlı teslimatını yapan uzay aracı oldu.

Rus yapımı uzay aracı Progress 70, 4 saatten daha kısa sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaştı ve bu tarihin gördüğü en hızlı tedarik görevi olarak kayıtlara geçti. 9 Temmuz günü ikmal gemisi Progress 70 Kazakistan'daki Baikonur Uzay Üssü'nden Soyuz 2 roketi ile havalandı.  Uzay ikmal gemisi yaklaşık 3 ton gıda, yakıt ve diğer malzemeleri sadece 3 saat 40 dakikada Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştırmaı başardı. Bu olay tarihin en hızlı teslimatı oldu.

Rus uzay aracı, hızlı kargo teslimatı konusunda en verimli uzay aracı oldu. Soyuz roketi, geçtiğimiz yıllarda yine ISS'ye altı saatten az bir sürede hem yük hem astronot yolladı. SpaceX ve Northrop Grumman tarafından üretilen ABD kargo araçları, piyasaya sürüldükten sonra ISS'ye ulaşmak için genellikle birkaç güne ihtiyaç duyuyor. NASA da bu proje üzerinde yoğunlaşmış durumda ve iki yörüngenin buluşma stratejisini kullanmayı planladığını belirtti ancak mürettebatlı görevlerden önce "birkaç kez daha" test edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

Rus başkomutan Vladimir Solovyov konu ile ilgili “Bu, hem mevcut programlar hem de geleceğin programları için yaklaşan planlarımızı desteklemede çok ümit vericidir. Yani bu kesinlikle ileriye doğru dev bir adımdır. Uzun bir süredir bu dönüm noktasını bekliyorduk ve umarım şu andan itibaren başparmak kuralı haline gelecektir” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics