Bilişim Dünyası 16 TEMMUZ 2017 / 12:00

Geniş ürün yelpazesi fark yaratıyor

Strato ile müşteriler, alan adından başlayarak, kendilerine özel olarak geliştirilmiş çözümlerle, yani tek tedarikçi desteği ile büyüme imkanına sahip olabiliyor.
 
Küresel hosting sağlayıcılarından Strato geçtiğimiz yıl Türkçe hizmet vermeye de başladı. Son bir yıl içinde Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmalar, kullanıcı profilindeki değişimler ve artışlar ile Almanya lokasyonlu hosting’in güvenliğini Strato CEO’su Dr. Christian Boeing ile konuştuk:  
 
Türkiye pazarını, potansiyeli itibariyle nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu pazarda gerek 2017 yılı gerekse uzun vadeli hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye'deki lansmanımızla birlikte, pazar da büyük bir potansiyel gösterdi. Dört ay içinde 10 binden fazla müşteri sözleşmesi yaptık. Lansman yaptığımız tarih itibariyle, Türkiye'de istikrarlı bir şekilde büyüyoruz. Bu nedenle geleceğe yönelik beklentilerimiz de çok olumlu. 2017'de Türkiye'de Strato markasına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Hedefimiz, Türkiye pazarındaki yerleşik oyuncular arasına girmek. Uzun vadede ise amacımız; Türkiye'nin en hızlı büyüyen sağlayıcılarının arasında yer almak. Bunu yaparken sadece müşterilerimizin beklentilerini karşılamak değil, aynı zamanda Türkçe ana dilde destek veren ekibimizle, müşteri hizmetleri beklentilerini de aşmak istiyoruz.
 
Almanya merkezli hosting'i farklı ve güvenli kılan unsurlar neler?
Müşteri verileri konu olduğunda, buna dair yasal gereklilikler Almanya'da çok sıkıdır. Örneğin müşteri verilerinin yurtdışına aktarılmasına yasalar gereğince izin verilmemekte. Veri merkezlerimiz sadece Almanya'da bulunmakta. Bu nedenle müşterilerimizin verileri Alman Veri Koruma Yasası tarafından korunuyor. Bu yasa, dünyanın en katı yasalarından da biri. Alman Veri Koruma Kanunu’nun temel unsurları şirketimizin DNA'sına nüfuz etti. Mümkün olduğunca az müşteri verisi depoluyor ve ancak resmi bir mahkeme kararı gerektirdiğinde yetkili makamlarla paylaşıyoruz. Bunun dışında, müşteri verilerini büyük bir titizlikte koruyoruz. Yasal gerekliliklere uymanın yanında, veri merkezlerimizin ve şirket içi süreçlerimizin bağımsız kurumlarca belgelenmesine de odaklanıyoruz. 2004 yılından bu yana, ISO 27001 ve 9001 sertifikalarımız bağımsız Alman TÜV SÜD tarafından harici olarak denetleniyor. Sertifikasyon; katı güvenlik tedbirlerini ve kalite yönetim sistemlerini de kanıtlıyor. Kurum içinde de elbette güvenlik öncelik. Güvenlik kurulu her hafta mevcut güvenlik konularıyla ilgili olarak yüksek düzeyde bir araya gelir, sistem peyzajımızı düzenli olarak gözden geçirir ve harici penetrasyon testleri düzenler. Bu arada, iç sistemlerimiz güvenlik duvarı içerisinde ve yalnızca son kullanıcının kimlik doğrulaması ile erişime izin verilir. Bu da veri hırsızlığı riskini sınırlandırır. Müşterilerimiz de özellikle ürünlerimizde güvenliğin anahtar olduğunu biliyor. Tüm ürünlerimizde SSL'i destekliyoruz. Örneğin, bulut depolama alanı HiDrive, şifrelemeye uygun ve ancak güvenli bir bağlantı yoluyla erişilebilir.
 
Türkiye pazarında nasıl faaliyet gösteriyorsunuz? Örneğin, servis sağlayıcılar ve iş ortakları ile nasıl bir bağ kurmaya önem veriyorsunuz?
Yaptığımız her şeyde, esas olarak müşteri odaklıyız. Her müşterimiz ihtiyaç duyduğu ürüne bizimle ulaşabilir. Bu kapsamda bireysel müşterilerimiz için standardize edilmiş hosting paketlerine, hazır web sitesine veya e-posta ürünlerine sahibiz. Şirketlere ise en son donanıma sahip sanal ve kiralık sunucular sunuyoruz. Teknik olarak, hosting endüstrisi gelişmeye devam ediyor. En ilginç gelişmeler ise müşteri odaklı olma ve sadeleşme alanında gerçekleşiyor. Bugün, müşteriler kendi ihtiyaçlarına en uygun şekilde uyarlanmış ürünleri satın almak istiyor. Hatta ihtiyaç halinde, asıl işlerine odaklanabilmek için tüm teknik desteğin Strato tarafından üstenilmesini de bekleyebiliyorlar. Bu talebi karşılamak için biz de web sitesi transferi veya Wordpress için tek tıkla kurulum desteği veriyoruz ve her bir müşterimiz için özelleştirilmiş sistem hizmeti sunuyoruz. Şahsen, hosting sağlayıcılarının günümüzde pozitif, tatmin edici bir müşteri deneyimi garanti etmesi gerektiğine inanıyorum. Strato'nun bu konudaki başarısı da Almanya'daki web hosting şirketleri arasında sürekli ödül alması ile zaten doğrulanmış oluyor.
 
Kullanıcı profilindeki değişim ışığında Türkiye pazarında başka ne gibi yeniliklere imza atmak, başka hangi hizmetleri sunmak gündeminizde?
Strato, serbest çalışanların, KOBİ’lerin ve tüm bireysel kullanıcıların ortağı. Hosting şirketleri, müşterilerinin iş hayatlarını etkili bir şekilde tasarlamalarına yardımcı olur. Strato gibi tüm hizmetleri sunan hosting şirketlerinin yanı sıra, giderek yalnızca tek bir alan üzerinde odaklanan oyuncular da görüyoruz. Bunlar, uzmanlaşmış hazır web sitesi sunan, özel sanal sunucular sağlayan, Amazon gibi tanınmış IaaS ve PaaS sağlayıcıları olabiliyor. Bu da bize, pazarın gelişmiş ve doygun bir pazar olmanın henüz uzağında olduğunu gösteriyor. Ancak biz, geniş ürün yelpazesi sunmaktan vazgeçmek ya da tek bir alana odaklanmak da istemiyoruz. Ben, müşterilerin yalnızca bir tedarikçi ile büyüyebildiği ve ürün alanları arasında geçiş yapabildiği geniş ürün yelpazesinin avantajına inanıyorum. Kendi ürünümüzün olmadığı veya diğer sağlayıcıların daha üstün olduğu alanlarda da bu amaçla işbirliği odaklı girişimlerde bulunuyoruz. Strato ile müşteriler, alan adından başlayıp, kendilerine özel olarak geliştirilmiş çözümlerle büyüyebilirler.
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics