e-toplum 04 TEMMUZ 2018 / 15:09

Beyonce ve Jay-Z, Louvre’da

Paris, sadece güzel bir sanat şehri değil, güzel sanatların güzel bir şehri: Örneği olmayan. 2016’da Paris’teki 63 müze/kültür varlığına ziyaretçi sayısı (2015 terör eylemlerine rağmen) 68 milyon 535 bindi. Buna ek olarak, 95 tane “geçici sergi” ziyaretçi sayısı 11 milyon 900 bini buldu.   

Paris’in en gözde müzesi Louvre 8 milyonu aşan ziyaretçisiyle en önde geliyor. Hem kalıcı hem geçici sergileriye sağladığı bu rakam müthiş. Louvre için en olmadık reklamı ise The Carters (yani Beyoncé ve eşi Jay-Z) yapmış oldu. Louvre’da 6 dakikalık bir rap eşliğinde bir video çektiler. Bütün dünya gördü. Sadece tek bir haftada YouTube’da 31 milyon kez izlenmiş. Siz bu yazıya göz atarken sayı daha da yükselmiştir.

Beyonce’nin, Louvre’u seçmesinin “anlamı” var: Hamileliğini, Rönesans’ın simge sanatçılarından Bottiçelli’nin bir tablosuna benzeten bir fotoğrafla, doğum yaptığını, yine aynı sanatçının Hz. Meryem ve Hz. İsa’yı tasvir eden tablosuna benzeterek yapmıştı. Bu iki tablo da Louvre’da.

Yakın zamanlarda Louvre’un ününden başkaları da yararlandı. Çevreciler, tabloların önünde yere yatarak ölü taklidi yaptılar. Total adlı petrol şirketinin Louvre’a sponsor olmasını böyle protesto ettiler.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics