Yazarlar Edip Emil Öymen 01 OCAK 2017 / 10:27

Elon Musk tünel kazacak

Elon Musk, vizyonuyla gökyüzüne çıkıyor, yeryüzünde uçuyor, şimdi de yerin altına inecek. Geçen hafta üstüste attığı tweet’ler dünya medyasına yansıdı. Elon Bey, trafikte kalmış, aman pek sıkılmış. Bunun üzerine, aklına “dahiyane” bir fikir gelmiş: Ben, tünel işine gireyim. Yerin altında üstüste tüneller yapayım, trafik sorununu çözeyim.
Elon Bey anlatıyor: “Tünel iyi çözüm. Yerin altında bir delikten ibaret. Ama trafik sorununu gidermek için şehirlerin altında tüneller açabilirsiniz. Değişik düzeylerde böyle 30 tünel bile olabilir. Bu da trafiği yoğun şehirlerin sorununu tamamen çözer.”
Evet, trilyonere engel yok. Atalarımız yine haklı: Zengin dağdan aşırır, yoksul ovada şaşırır. Al bir tünel açma makinesi, işe başla.
Zaten Elon Bey, aklına bu Zihni Sinir “Procesi” geldikten sonra da galiba trafik sıkışıklığı sürüyordu ki diğer tweetlerinde kelime oyunları yapıyor. Tünel açma makinesinin adı İngilizcede “boring machine”. Bu kelime hem “delmek” anlamına geliyor, hem de “sıkıcı” anlamına. Elon Bey, şirketine “Boring” adını verecekmiş: Sıkıcı... Elon Bey devam ediyor: “Evet, sıkıcı. Yaptığımız iş bu.” Yani, sıkıcı bir iş yapıyoruz. Ekliyor: “Bunu gerçekten yapacağım.”
Artık, süper über zrilyoner bir vizyoner işadamının yeni iş projesi mi gerçekten, ya da elalemle Noel-Noel dalga mı geçiyor belirsiz. Ama, her sözüne dikkat edilen bu çok sıradışı işadamının bu laflarında da bir keramet olsa gerek.
Kimseler Mars’a nasıl gidiliri bilemezken o, bu işe kalkıştı. Kimseler elektrikli araba nasıl olacak derken o, bu işe kalkıştı. Bir boru içinde süpersonik seyahat (Hyperloop) fantastik hayalini gerçekleştirmek için para döküyor. Bu üç işi dünyaca en medyatik olanları. Başka ciddi işleri de var. 5 milyar dolara Nevada Çölü’nün ortasında pil fabrikası kurdu. Elektrikli arabalarını çalıştırsın diye. 100 futbol sahası büyüklükte olduğu için adı da çok uygun: GigaFactory. Zaten, bir de güneş enerjisi üretim merkezi var: SolarCity.
Bu yatırımları ve şirketleri bir yana, Elon Musk aynı zamanda, Iron Man filmlerindeki playboy süper kahraman Tony Stark karakterine benzetiliyor. Iron Man 2’de 5 saniye görünüp kaybolduğu mini “rolü” (!) de vardı. Yönetmen Jon Favreau açıkça, Tony Stark karakterini yaratırken Elon Musk’tan etkilendiğini söyledi: “Elon, bir heves kumkuması, espri ve merak küpü. En ihtiyacımız olduğu bir dönemde tam bir Rönesans Adamı.” Elon Beye bu benzetme sorulduğunda cevabı tam ona göre: “Ben olsam olsam Tony Stark’ın babası olurum. Onun kadar parti meraklısı değilim. 5 çocuğum var. Zamanım, partilerde değil Disneyland’da geçiyor.”
 
 
 
ETİKETLER : 1103
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN