Yazarlar Edip Emil Öymen 08 OCAK 2017 / 09:08

Trafik levhası geyik

Norveç’in ormanlık dağ yollarında, araçların önüne çıkıveren geyikler yüzünden trafik kazalarının fazla olduğu bir bölgeye dev bir geyik heykeli dikildi. 10 metre yükseklikte paslanmaz çelikten heykel, pırıl cilalandığı için ayna gibi parlıyor. Sürücülerin dikkatini, yola çıkabilecek geyiklere çekmek için yenilikçi bir sanat eseri.  
Norveç’te bir trafik sorunu yok. Zaten nüfus az. Hele kırsal kesim ıssız. Ama başkent Oslo’yu, kuzeydeki önemli liman Trondheim’a bağlayan yol işlek. Geyik kazaları da bu yoldaki ormanlık bir bölgede yoğun. Ülkenin doğasını korumak, zerre zarar vermemek ise ulusal bir bilinç. Geyiği bol Stor-Elgen’de sürücülerin dikkatini çekmek için bu heykeli Norveç’li tasarımcı Linda Bakke yaptı. İnşaat, ülkenin yapı sihirbazı Snøhetta’nın eseri.
Bir dev geyik heykeli de Kanada’nın kuş uçmaz kervan geçmez Saskatchewan eyaletinde,  “Geyik Çenesi” (Moose Jaw) kasabasında, turistik amaçlı yapılmıştı. Fiberglas heykelin yüksekliği 9 metre 80 santimdi. Norveç’li geyik, ondan 20 santim daha boylu oldu: Bir dünya rekoru! Üstelik, laf olsun diye değil, bir toplumsal sorumluluk duygusuyla. 
ABD’de bir milli parkta da, orman yangınlarına karşı duyarlılığı artırmak için “ormancı” kılığında bir ayı heykeli var. Çizgi roman karakteri gibi resmedilmiş. Paçasından iki yavrusu çekiştiriyor. Minnesota eyaletinde International Falls’daki 9 metrelik heykelin adı Smokey, “boz ayı” demek. Ama “yangın dumanı” sözcüğünü de fonetik olarak çağrıştırıyor. 
Çanakkale’deki Truva Atı’mız ise 12.5 metre yüksekliğiyle bu üçüne de tepeden bakar. Ustası Çanakkaleli Ahmet Karadeniz, Kaz Dağları‘ndan 25 metreküp çam ağacı getirerek bu heykeli 1975’te yapmıştı.
 
 
ETİKETLER : 1104

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics