Genel 16 TEMMUZ 2017 / 16:04

ABD Hükümeti Kaspersky Yazılımlarını Sınır Dışı Ediyor

ABD Genel Hizmetler İdaresi, Kaspersky Lab’i onaylı tedarikçiler listesinden çıkardı. Moskova merkezli güvenlik şirketi Kaspersky Lab’in Rusya istihbarat ajansları için çalıştığını ispatlayan e-postaların tespit edildiği belirtiliyor.

Trump yönetimi, Moskova merkezli Rus güvenlik yazılımı üreticisi Kaspersky Lab’i, Rusya için çalıştığını iddia ederek IT satın alması için kullanılan onaylı tedarikçiler listesinden çıkardı. Yakın tarihte gündeme gelen iddialar Kaspersky’nin Rusya için ABD hükümetinden bilgi sızdırdığı yönündeydi. ABD kaynaklı haber servislerinde hızla yayılan bu habere karşılık ilk anda bir adım atılmamıştı. Geçtiğimiz salı günü ise Kaspersky’e karşı ilk adım atıldı ve ABD şirketin veri güvenliği konusunda tehlike arz ettiğini resmen açıklamış oldu. Bu yaptırım Kaspersky’nin ülkeye girişini tümden bitirecek gibi görünüyor. 

Yaptırıma karşın Kaspersky’den yanıt gecikmedi. Şirketin kurucusu Eugene Kaspersky, yaptığı açıklamada bir çok defa ABD ile görüşmek için talep ilettiklerini ancak herhangi bir dönüşün olmadığını açıklayarak, “Biz yanıtlanmayan tüm sorulara yanıt vermek için hazırız” diyerek iddiaları kesin bir dille reddetti. Ek olarak Kaspersky yönetimi ABD hükümeti tarafından talep gelmesi halinde kullanılan yazılımların kaynak kodlarını açabileceklerini ve ABD hükümetinin diledikleri yetkili ile kaynak kodları kontrol edebileceğini resmen açıkladı. Hiçbir devletle siyasi bir ilişki içinde olmadığını belirten şirket, tüm dünyaya uzun yıllardır güvenlik yazılımı sattıklarını ve bu zamana kadar temiz bir geçmişe sahip olduklarını kamuoyuna hatırlattı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics