Dosya Sağlıkta Dijital Dönüşüm 06 MAYIS 2017 / 07:15

Bireysel hataları azaltacak ekipmanlar sektörü değiştirecek

Sağlık sektörü ve özellikle kamu tarafında çok yoğun bir hasta kabulü yapılıyor. Bu sirkülasyonun yönetiminin daha sistematik ve verimli bir yapıda yürütülmesi, dijital altyapının kurulmasıyla mümkün. Epson Türkiye Müşteri Hizmetleri Müdürü Ahmet Gürle’nin verdiği bilgilere göre, teknolojik gelişmelerle yeni cihazların tasarımı ve ölçüm kabiliyeti çok daha iyi konumlara geldi. Ölçülemeyen ya da geçmişte ihtiyaç duyulan pek çok veri yeni cihazlarla daha hızlı ve uygun doğrulukta tanımlanabiliyor. Örneğin eskiden sadece siyah renkle basılan hasta bilekliği, ilaç kutusu, laboratuar tüpü etiketleri artık renkli etiket yazıcılarla daha anlaşılır, daha ayırt edilebilir ve hata yapma riskini azaltıcı bir konuma geldi.
Bugün yeni teknoloji maliyetlerinin yüksek olsa da yakın zamanda daha yaygın hale geleceğini kaydeden Ahmet Gürle, şunları kaydetti: “Sağlık alanında bireysel hataları minimum seviyeye indirecek ve hatta oluşturmayacak şekilde yardımcı olacak ekipmanlar sağlık sektörünü değiştirecek. Örneğin Epson’un tamamlayıcı ekipmanlarla oluşturduğu akıllı gözlüğü, damar bölgelerini kolaylıkla tespit ederek, hemşirenin iğneyi en doğru konuma yapmasını sağlar. Ya da bir ameliyat sırasında doktorun yaptığı tüm işlemlerin bir sınıfta toplanmış öğrenciler tarafından doktorun gözünden izlemesine imkan verdiği gibi doktorun da ameliyat sırasında hasta ile ilgili verileri canlı olarak gözlük ekranında görmesini sağlar.”
Dünyada pek çok donanım üreticisinin var olduğunu belirten Ahmet Gürle, “Ancak bu donanımları yazılım entegrasyonlarıyla daha verimli ve kullanılır hale getirmek ülke olarak bizlere dünyanın kapılarını açacaktır. Bu nedenle yazılım konusunda ülke bilincini arttırmak ve bu konuda faaliyet gösteren firmaları teşvik etmek doğru strateji olacaktır” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics