Dosya Bulut Bilişim-İş Uygulamaları Buluşması 11 TEMMUZ 2018 / 11:09

Analitik yetkinlikte gerçek zamanlı fark yaratın

Oracle ECEMEA Bölgesi Bulut Uygulama Teknolojisi Mimarları Direktörü Burak Görsev

Teknoloji anlamında büyük yenilikler yaşadığımız bir dönemden geçiyoruz. Birkaç sene önce ancak hayal edebileceğimiz çözümler ve yaklaşımlar, bugün hemen önümüzde kullanıma hazır bekliyorlar. Yeni teknolojiler kullanılarak geliştirilen bulut uygulamaları, yerleşik ürünlerin yetersiz kaldığı durumlarda; maliyet, fayda, hızlı kullanıma geçirilebilmesi gibi özellikleri ile kurumların, günümüz müşteri taleplerine çok daha hızlı ve doğru şekilde yanıt vermesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda, Oracle ECEMEA Bölgesi Bulut Uygulama Teknolojisi Mimarları Direktörü Burak Görsev’in dikkat çektiği gibi, teknolojik yeniliklerin de çok hızlı bir şekilde kurumlara adapte edilmesinde bulut çözümleri ön ayak oluyor. Yenilikçi firmalar da bu tabloda yapay zeka, gerçek zamanlı analiz, nesnelerin interneti gibi çözümleri nasıl kendilerine adapte edip, bundan en yüksek faydayı sağlayabilirler bunun araştırmasını yapıyorlar.

Gerçek zamanlı analitik yetkinlikler sektör ve kurumsal ölçek bazında önemli avantajları da beraberinde getiriyor. Burak Görsev, bu yorumunu şöyle örnekledi:

“Klasik bir müşteri memnuniyeti yaklaşımında olan kahve dükkanımız olsun. İşime yakınlığı sebebi ile buradan her sabah bir kahve alıyorum ve doğal olarak en sadık müşterileri arasındayım. Bu nedenle hafta sonuna doğru bana bir kahve hediye ediyorlar. Bu senaryoyu, bir de gerçek zamanlı analitik yetkinliğe sahip bir müşteri deneyimi uygulaması ile canlandıralım. Hava bugün çok güzel, ofise gitmeden önce güzel bir yürüyüşe çıktım, fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştım, kahvecime uğradım tüm hafta yaptığım gibi. Beni sosyal medyada takip eden, çektiğim resimleri değerlendirip benim spor yaptığımı anlayan, havanın sıcak olduğunu da tespit eden ve tüm bu bilgileri gerçek zaman analitik yetkinliği ile değerlendiren kahvecim, bana sıcak bir kahve değil de buzlu soğuk bir kahve ikram etti. Siz olsanız bundan sonra başka bir yerde kahve içer misiniz?”

Veriyi analiz edebildiğiniz ölçüde güçlüsünüz

Geldiğimiz noktada, memnun olduğumuz ya da olmadığımız her şeyi artık sosyal medyada paylaşıyor, Burak Görsev’in dikkat çektiği gibi, sosyal medyadaki değerlendirmeleri de dikkate alıyoruz. Bu büyük yapının ortak noktasını ve temelini Görsev’in de belirttiği gibi, bilfiil verinin kendisi oluşturuyor. “İşte bu veriyi ne kadar doğru ve etkin bir şekilde analiz edersek; müşteri memnuniyetini arttırmakla kalmayıp, iş süreçlerimizi optimize edebilecek, kurum maliyetlerini düşürüp çalışanlarımızı çok daha etkin bir şekilde kullanabileceğiz” saptamasını yapan Burak Görsev, eklemeden geçmedi: “İşe alımdan performans değerlendirmesine ve müşteri memnuniyetine kadar geniş bir çerçevede gerçek zamanlı analitik değerlendirmeleri hayata geçirmeye başlayan kurumlar, rekabette rakiplerini geçmekle kalmayıp, yeni yaklaşımlara da o kadar fazla vakit ve bütçe ayırabilir.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics