Genel 12 TEMMUZ 2018 / 11:28

HSBC, kripto para ile ilk ticari işlemini gerçekleştirdi

Dünyanın en büyük bankaları arasında gösterilen HSBC, kripto para birimlerini kullanarak ilk ticari işlemini gerçekleştirdi.

Dünya ticaret piyasasının toplam değeri yaklaşık 9 trilyon dolar olarak belirtiliyor. Bu kadar büyük değerleri yöneten finansal yöntemler, günümüzde çok masraflı ve zorlu olabiliyor. Örneğin yurt dışına bir banka aracılığı ile para transferi yapmak 1 yada 2 iş gününde gerçekleşiyor.

Blok zinciri tabanlı finansal teknolojilerin yönetimi ise mevcut yöntemlere göre daha hızlı, masrafsız ve daha kolay. Bu nedenle dünyanın önde gelen bankalarının bu sisteme geçiş yapması bekleniyordu. HSBC bu konuda ilk adımı atarak ilk blok zinciri tabanlı ticari bankacılık işlemini gerçekleştirdi.

ABD merkezli gıda ve tarım şirketi olan Cargill şirketinden kredi mektubu işleyen banka, yaptığı işlemin ardından duyurusunu da gerçekleştirdi. HSBC'nin bu hareketi, diğer bankacılık sektörünün de bu teknolojileri kullanmaya hazır olduklarını gösterdiği belirtildi.

Blok zinciri teknolojisi evrak trafiğini ortadan kaldırıp, bütün finansal bilgi, belge ve onaylarının ticari şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Önümüzdeki günlerde de diğer küresel banka ve finans kuruluşlarının mevcut yöntemlerden sıyrılıp yeni yöntemlere geçiş yapması bekleniyor. Bu geçiş dönemini hızlandıracak şey ise bireysel kullanıcıların blok zinciri teknolojilerine hakimiyeti olacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics