Dosya Yeni Teknoloji Eğilimleri: CEBIT 02 TEMMUZ 2018 / 15:02

Yeni tarihinde, festival havasında bir CEBIT!

Bilişim sektörünün köklü fuarları arasında yer alan CEBIT, 11-15 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleşti. Huawei, IBM, Salesforce, Vodafone ve Volkswagen’in damgasını vurduğu fuar, günümüz teknoloji gündemini oluşturan nesnelerin interneti, yapay zeka, blok zinciri, artırılmış ve sanal gerçeklik, robotik ve otonom teknolojiler başlıkları ile katılımcılarını ağırladı.

Yeni fuar yaklaşımı ile CEBIT’in düzenlendiği alan daraldı, etkinlik tarihi yenilendi ve yeni konseptler hayata geçirildi. ‘d!campus’ ismi verilen yeni kampüs ile teknolojiyi standlardan konser sahnelerine taşıyan fuar, böylece iş etkileşimini de daha sosyal, daha erişilebilir ve daha eğlenceli hale getirdi. Volkswagen, Intel ve i.Life gibi otomotiv üreticileri entegre ettikleri dijital çözümler ile sürüş deneyimini hangi seviyeye taşıdıklarını katılımcılarla paylaşırken, Intel de tanıttığı ‘Volocopter’ isimli insan taşıyan drone ile küçük bir demo gerçekleştirdi ve ziyaretçilerden büyük övgü topladı.

Türk firmaları gözünü Avrupa’ya dikti

Türkiye’den dokuz firmanın yer aldığı CEBIT 2018’de ortak hedef; yeni pazarlara açılmak oldu. Aralarında Segment Bilgisayar, Bimser ve ETK Kablo gibi ihraç hacmi milyon dolarları bulan firmaların yer aldığı Türkiye listesinde rotayı Avrupa ve bölgelere çevirmiş firmalar da yer aldı. Sohbet etme imkanı bulduğumuz firmalar arasında Smarttek Bilişim dış pazarlara açılmak için CEBIT’te yer aldıklarını belirtirken, FourDotOne Kurucu Ortağı Kerem Palabıyık, Amerika’da oluşturdukları bir ekiple geliştirmelere orada da devam ettiklerini belirtti. d!talk konuşmaları kapsamında FourDotOne çözümlerini anlatmak için sahneye çıkan Palabıyık’ın sunumu da katılımcılar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

CEBIT tekrardan Türkiye’ye dönebilir

CEBIT 2018’e Türkiye’den katılım sadece şirket bazında olmadı. Son olarak 2015 yılında İstanbul’da düzenlenen CEBIT Eurasia etkinliğini tekrar Türkiye’ye getirmek için Hannover’e gelen Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, ANFAŞ ortaklığı ile CEBIT’i Türkiye’ye geri getirmek için görüşmelere başlayacakları bilgisini paylaştı. Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle kritik öneme sahip olan bir saha olduğunu dile getiren Özaydın, ANFAŞ ile CEBIT’i bu kez Antalya’da gerçekleştirmenin yollarını aradıklarını ve bu projeye gönülden inandıklarını dile getirdi.

2019 durağı Rusya olacak

CEBIT 2018 kapsamında imzalanan sözleşme ile CEBIT’in Hannover, Bangkok ve Sydney’den sonra yeni durağı Moskova oldu. Rusya’nın bilişim alanındaki potansiyeline karşılık bu adımın atıldığına dikkat çekilen açıklamada, etkinliğin 19 - 21 Mart 2019 tarihinde Technopark Skolkovo’da gerçekleştirileceği bilgisi de paylaşıldı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics